ZÁCPA U KOČKY - aneb není nad pitný režim!

Kočky jsou specifické tím, že narozdíl od psů pijí opravdu málo.
Průměrná kočka by měla vypít 40 až 50 ml vody na jeden kilogram.
 
Samozřejmě záleží na tom, jakou stravu Vaše kočka přijímá. Pokud má kočka stravu vlhkou (kapsičky, konzervy, syrové maso), bude její denní příjem snížen. Jakmile však krmíte Vaši kočku pouze suchými granulemi, měla by mít vyšší příjem tekutin. Pokud vaše kočka nepije dostatečné množství vody, může se stát (a pravděpodobně se tak i stane), že bude trpět zácpou nebo jinými zdravotními problémy.
 
Zácpa je sice malá nepříjemná situace, nicméně její neřešení může přerůst ve vážný problém.
 
 

Zácpa není jen něco nad čím byste měli mávnout rukou…

Zácpu jde definovat jako méně než 3 stolice týdně a nebo přítomnost velmi tvrdé stolice s nutností použití většího úsilí při vyprázdnění, případně pocit neúplného vyprázdnění či nutnost manuálního vybavení.
 
Jak jistě více, hlavní funkcí tlustého střeva je zpětné vstřebávání tekutin a zadržení stolice až do jejího odchodu. Střevo je schopné stolici skladovat po dobu několika týdnů, například po anestezii nemusí Vaše kočka jít na záchod po několik dní. Zácpy se dělí na jednoduchou, opakovanou či chronickou zácpu. Pokud se zácpa stává trvalou, bavíme se o konstipaci, obstipaci či megakolonu.
 

Příznaky

Jako jeden z příznaků blížících se problémů může být, že Vaše kočka chodí na záchod méně než obvykle a když tam jde, stráví tam mnohonásobně více času. Postupem času začne docházek ke snížení chuti k jídlu a sníženému příjmu tekutin. Postupem času začne vokalizovat (smutné mňoukání) během času stráveného na záchodě a mimo toaletu bude chodit nahrbená.
  1. Jednoduchá zácpa
Jednoduchá zácpa potká jednou za život snad každé zvíře, a v tomto případě hned nemusíme bít na poplach. Pokud však zvíře tlačí a stolice neodchází ani po pár minutách je třeba zapotřebí veterinárního zásahu. Je dobré zvíře pozorovat, jelikož tlačení na záchodě může mít mnoho příčin (dlouhotrvající průjem, problémy s močopohlavním aparátem, zvětšená prostata u kocourů).
 
Jednoduchou zácpu u koček většinou způsobují chlupy. Některé kočky o sebe rády pečují, chlupy projdou trávicím traktem a v tlustém střevě se nahustí (vznikají bezoáry). Trus je pak plný chlupů, případně se pak kočka nemůže vyprázdnit vůbec. 
 
Dalším nepřítelem jsou cizí tělesa. Někteří jedinci mají mnoho zlozvyků jako jsou pojídání štěrku, kamínků, rostlin či kůstek. V tomto případě se stává vyprazdňování velmi bolestivým a je doprovázeno bolestným mňoukáním a přítomností čerstvé krve. Jednou z dalších příčin mohou být léky, například diuretika či sukralfát, porucha rovnováhy elektrolytů, anatomické překážky či zvětšená prostata u kocourů.
 
  •  Léčba jednoduché zácpy
Jednoduchá zácpa se dá nejprve řešit v domácích podmínkách. Pokud se jedná o dietetickou chybu, můžete ji napravit změnou krmiva. V horších případech můžete použít projímadlo nebo klystýr. Pokud ani to nepomůže, musíte navštívit veterinárního lékaře, a zácpa se musí odstranit chirurgicky.
  • Změna krmení jako léčba zácpy
Pokud má Vaše kočka ojedinělou zácpu, nemusíme hned měnit krmivo. Nicméně je dobré kočku hlídat a snažit se zvýšit příjem tekutin například tím, že do kapsičky přidáme pár lžiček vody a granule zalejeme vývarem (neosoleným). V zásadě však můžeme do krmiva přidat i vlákninu nebo krmivo změnit na vysoce stravitelné.
 
Vláknina je nestravitelná a prochází trávicím traktem až do tlustého střeva, kde se podílí na zvýšení objemu stolice. Nemusíte se bát, že kočka nebude schopná zvětšený trus z těla vypudit, opak je pravdou. Jelikož objem stolice je zvětšený ve všech úsecích střeva, dochází k větší senzorické stimulaci než za normálních okolností. Díky této stimulaci je průchodnost střev lepší. Vlákninu můžeme najít v dietních krmivech. V současné době má téměř každá značka ve své řadě dietní krmiva. Případně pokud nechcete měnit granule úplně, můžete do stávajících granulí přidat například dýni vařenou na páře, různé druhy otrub či psyllium.
 
Další možností je veterinární dieta zaměřená na vysoce stravitelné krmivo. Tyto diety seženete pouze u veterinárních lékařů. V tomto případě jednáte zcela opačně. Kočka z tohoto krmiva přijme velké množství živin, ale vyloučí pouze malé množství krmiva, což má za následek, že menší výkal bude střevem procházet mnohonásobně snadněji oproti klasickému.
 
  1. Opakovaná či chronická zácpa
Při chronických zácpách dochází k problému stále opakovaně. K napravení se používají výše zmíněné metody, avšak dlouhodobě. Nicméně ani to mnohdy nemusí stačit a je potřeba jiných metod. Je třeba zmínit, že tyto metody jsou poněkud složitější a je nutné se vždy poradit s veterinárním lékařem.
 
 
  • Projímadla
Věřím, že mnoho z nás může zlákat zakoupení projímadla v lékárně, nicméně je dobré mít na paměti, že drtivá většina projímadel, které jsou volně k zakoupení v lékárnách, jsou pro kočky toxická. Projímadla používejte pouze ty, které Vám doporučí Váš veterinární lékař. Jedním z nich můžou být Precizní mikroby či laktulóza.
  • Klystýr
Jednoduché i opakující se zácpy jde řešit za pomocí klystýru. Avšak tento úkon nikdy neprovádějte doma, může provádět pouze veterinární lékař. Pro pacienta tento zákrok není vůbec pohodlný a majitelé se vystavují nejen svému riziku (pokousání či poškrábání) ale vystavují riziku i pacienta, kterému mohou způsobit mnohonásobně větší zranění než je pár škrábanců.
 
Veterináři většinou naordinují krátkodobou léčbu, která pomůže změkčit stolici případně podají látky, které zvyšují pohyblivost střeva. Pokud však ani toto nepomůže, bavíme se spíše o obstipaci, kterou si rozebereme příště.
 
 
Správné krmení, spokojená kočka…
 
Jak jsme se dozvěděli výše, nejlepší je problém vždy předcházet. Nejen tím, že kočka má stálý přístup k pitné vodě. Můžeme ji k pití motivovat tím, že například zakoupíme kočičí fontánu.
 
Ale důležitým faktorem je i vyvážená strava, skládající se s dostatečně vlhkého krmiva, díky kterému se bude mnohonásobně lépe vyprazdňovat. Můžeme jí do krmiva preventivně občas přidat na přilepšení vařenou zeleninu, případně jí granule zalít nesoleným vývarem.
 
Věřte, že se vám odvděčí spokojeným vrněním na vašem klíně a dlouhým spokojeným životem.