Klíšťata a hmyz - ochrana PŘÍRODNÍ cestou

Klíšťata znamenají nebezpečí pro náš i naše čtyřnohé parťáky.

 
Mohou přenášet řadu nemocí, se kterými se organismus těžko vyrovnává a postižení mohou být až smrtelná.

Klíšťata začínají být aktivní již od 5°C! 
Brzká ochrana je tedy rozhodně na místě.
 
Pokud nejste fanda chemických látek, které odpuzují klíšťata a nebo je paralyzují až po jejich přisátí na zvíře, nezoufejte.
Můžete vyzkoušet i přírodní produkty, které jsou šetrné k organismu zvířete, vám i životnímu prostředí.
 
 

Pivovarské kvasnice...

... jsou často diskutovaným tématem mezi chovateli v rámci ochrany proti klíšťatům. Jedna skupina chovatelů má pocit, že nevidí žádný efekt. Druhá skupina si je pochvaluje a u zvířat jim funguje.
 
Je dobré vědět, že kvasnice jsou bohatým zdrojem vit. sk. B a zejména Thiaminu (B1). Pokud je chceme používat jako možnou ochranu proti klíšťatům, je nutné podávat je pravidelně a dlouhodobě. Pach Thiaminu, který prostupuje do kůže zvířete, klíšťata a hmyz nesnáší a tím je tělo zvířete odpuzuje. Účinnost nemusí být 100%, ale jedná se o dobrý doplněk pro boj s klíšťaty.
 
Pivovarské kvasnice mají také spousty dalších benefitů - působí blahodárně na srst a kůži zvířete, zlepšují trávení a podporují celkovou imunity zvířete. Jsou cenově dostupné a jejich aplikace je snadná, zvířata je přijímají bez problémů.
 
 
 

Přírodní repelenty...

...jsou dobrou alternativou na místo chemických preparátů. Jde často o směs bylin, které svým aromatem odpuzují klíšťata.
 
Nevýhodou je nutná jejich častější aplikace, ovšem pro organismus zvířete, lidí a celkově k životnímu prostředí jsou šetrné. Repelenty jsou často ve spreji. Pokud se vaše zvíře spreje bojí, je možné využít alternativu ve formě šampónu.
 
Při pravidelném používání často fungují velmi dobře.

 
 

Jak je to s chemickými látkami?

Stále mají velice vysoké zastoupení mezi chovateli zvířat. Většinou jsou to obojky napuštěné látkou pro odpuzení klíšťat, kapky anebo tablety pro perorální užití. Jejich výhodou je snadné použití a aplikace zvířeti vydrží dlouho - často celou sezónu.
 
Látky obsažené v těchto produktech/přípravcích je ale dobré obměňovat, klíšťata se mohou stávat (a stávají) rezistentní. To znamená, že pokud jste byli loni spokojeni s produktem obsahující určitou účinnou látku, letos můžete být zklamáni, nemusí fungovat. 
 
Opatrnost je také na místě, pokud zvířeti dopřáváte jako ochranu proti klíšťatům tablety. Fungují až po přisátí klíštěte! To znamená, že parazit sice odpadne, ale přenosu nemoci nezabráníte.

Nezapomeňme...

...že v rámci ochrany svého zvířete bychom měli myslet na vysokou obranyschopnost. Silná imunita je v tomto období nesmírně důležitá, na to bychom rozhodně neměli zapomínat!
 
Zvíře s oslabenou imunitou snadněji podlehne onemocněním přenášených klíšťaty.